نکاتی درباره دمنوش

0 ثانیه خوانده شده
۰
0
153

چرا دمنوش ؟
از جمله کاربردهای فراوانی که امروزه از انواع گیاه ها می شود ، مصرف آن ها به شکل دمنوش است ؛ تا بحال فکر کرده اید چرا به مصرف دمنوش تاکید می شود ؟ سلولز اولین ساختاری است که در دیواره ی سلولی گیاهان یافت می شود ، با شکسته شدن سلولز و استفاده از مواد درونی گیاهان علاوه بر تقویت و کمک به دستگاه گوارش می توان به تسریع روند هضم و جذب موادغذایی امیدوار بود ؛ اما متاسفانه آنزیم هضم سلولز تنها در معده ی نشخوارکنندگان و موریانه ها یافت می شود و بدن انسان قادر به هضم سلولز نبوده در نتیجه آن را بدون کوچکترین تغییری دفع می کند ! به همین منظور برای شکستن بافت سلولز نیاز به یک حلال ( مانند آب ) داریم و همین امر ما را بر آن می دارد که برای رفع یک سری نیازهای طبی بدن و نتیجه گرفتن در بهبود امراض یا پیشگیری از آن ها از دمنوش استفاده کنیم .

چگونه یک دمنوش با کیفیت تهیه کنیم :
اکثر عزیزان بر سر مقدار دمنوش و آب جوش مورد استفاده ، همچنین روش تهیه آن با سوال مواجه می شوند ؛ غریب به اتفاق دمنوش ها به این شکل قابل تهیه و استفاده می باشند : ۵ تا ۱۰ گرم از گیاه مربوط + یک لیوان آب جوشیده که حرارت خود را از دست نداده است ( داغ باشد ) ؛ در صورتی که هر یک از مقادیر را افزایش دادید ( به عنوان مثال ۲۰ گرم گیاه ) ، مقدار مقابل نیز به تناسب افزایش می یابد ( دو لیوان آب جوشیده و داغ ) . بعد از آنکه گیاه را در آب جوشیده که تازه از روی حرارت برداشته اید ریختید ، در ظرف مورد نظر را گذاشته و حداقل ۱۵ ، ( حداکثر ۲۰ ) دقیقه صبر کنید ؛ سپس کل محتوا را از صافی رد کرده و میل کنید .

تفاوت جوشانده با دمنوش چیست ؟
از بارزترین تفاوت ها میان جوشانده و دمنوش طرز تهیه آن ها است ؛ برای تهیه ی جوشانده نیاز به حرارت مستقیم داریم و همانطور که از اسم آن مشخص است کل محتوای ما جوش داده می شوند اما در دمنوش ، گیاه در آب جوش دم می کشد و اینکار در دمای معمولی بدون نیاز به حرارت مستقیم انجام می پذیرد . تفاوت دوم این است که در جوشانده شما شاهد مواد خارج شده از گیاه هستید اما این موضوع به هیچ وجه بیانگر برتری جوشانده نسبت به دمنوش نیست ، دمنوش دارای خواص بسیاری است و خارج نشدن مواد گیاه از آن در نوع دم کرده دلیل بر بی خاصیت بودن آن نیست .

نکات مشترک در خصوص دمنوش ها :
برخی گیاهان را باید به صورت جوشانده و بعضی دیگر را به شکل دمنوش مصرف کرد ( مانند به لیمو ، گل گاوزبان و… ) ؛ دمنوش ها را باید ولرم میل کنید ( مگر مواقعی که شخص تجویز کننده تاکید بر سرد میل نمودن دمنوش دارد ) ، استفاده از دمنوش به صورت سرد بسیاری از خواص آن را از بین می برد ؛ هر دمنوش را از زمان تهیه ۲ ساعت بیشتر نگهداری نکنید و سعی کنید در فاصله زمانی ۲ ساعت حتما مصرف شوند . در دمنوش کردن موادی مانند دارچین و… ( اگر به شکل چای کیسه ای است ) توجه کنید که از زمان تولید آن ها بیش از ۱ ماه نگذشته باشد زیرا تاثیر ماده هایی مانند چوب دارچین و نظایر آن بعد از پودر شدن به تدریج کاهش می یابد ، خود شما نیز در تهیه ی دمنوش های خانگی به این نکته توجه داشته باشید و ماده ی مورد نظر را بیش از مقدار مورد استفاده در هر نوبت پودر نکنید .

دمنوش یا جوشانده ؟
هر نوع در جای خود ارزنده و تاثیرگذار هستند اما توصیه ی ما این است اگر به منظور مصرف روزانه قصد استفاده از گیاه را دارید ، از دمنوش استفاده کنید .

 • افسنتین

  نام : افسنتین خانواده : ASTERACEAE نام علمی : Artmisia absinthium L انگلیسی : Worm wood اس…
 • اسفند

  نام : اسفند خانواده : Zygophyliaceae (اسپند) نام علمی :Peganum harmala انگلیسی : harmal اس…
 • اسطوخدوس

  نام : اسطوخدوس خانواده : LAMIACEAE نام علمی : Lavandula angustifolia mill انگلیسی : leaved…
بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
 • افسنتین

  نام : افسنتین خانواده : ASTERACEAE نام علمی : Artmisia absinthium L انگلیسی : Worm wood اس…
 • اسفند

  نام : اسفند خانواده : Zygophyliaceae (اسپند) نام علمی :Peganum harmala انگلیسی : harmal اس…
 • اسفرزه

  اسفرزه یک شکل از فیبر ساخته شده از پوسته تخم گیاه Plantago psyllium است که با نام این نیز …
مطالب بیشتر از این نویسنده Nooshin
بارگذاری بیشتر در دم نوش های گیاهی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

افسنتین

نام : افسنتین خانواده : ASTERACEAE نام علمی : Artmisia absinthium L انگلیسی : Worm wood اس…